Bardzo lubię brać udział w różnych akcjach typu CAL, czyli wspólne szydełkowanie. Jednak czegoś mi brakowało… Mnie w roli autora CALu 🙂 Zwierzakowo to całoroczna zabawa z moimi autorskimi, darmowymi wzorami. To co, bawisz się ze mną?
Zanim zaczniemy się bawić, wypadałoby wiedzieć, z czym to się będzie jadło. Dzisiaj garść informacji wprowadzających:
Kolekcja „Zwierzakowo”
Może nazwa coś Ci podpowiada, co będzie motywem przewodnim zabawy. Tak, masz rację – bawimy się wspólnie z różnymi zwierzakami. Będą zwykli pupile domowi, ale również trochę egzotyki.
Co i jak? Wstępny harmonogram
Co miesiąc, dokładnie 1 dnia każdego miesiąca o godzinie 17:00, pojawi się tu na blogu nowy wzór na zwierzaka. Szydełkujesz we własnym tempie, nie grasz o żadne złote szydełko itp. Po prostu dobrze się bawisz 🙂
Dodatkowo, jeśli obserwujesz mnie na Facebooku i Instagramie, tam też będą się pojawiać przypominajki i zapowiedzi.
Prawo, prawo…
Oczywiście, mimo, że każdy z 12 wzorów jest darmowy, to jednak prawa autorskie dalej obowiązują!
Pamiętaj o tym, że wzory są własnością Laurosa Handmade i jako autorka nie wyrażam zgody na kopiowanie, udostępnianie, tłumaczenie na języki obce oraz publikowania (za darmo lub za opłatą) w prasie lub internecie) – chcąc podzielić się wzorem ze znajomymi, podeślij im link do bloga.
Co do licencji komercyjnej – możesz sprzedawać zabawki wykonane na podstawie tych wzorów na małą skalę (max 10 sztuk) i tylko po oznaczeniu „Laurosa Handmade” jako autora.
Publikując swoją pracę w mediach społecznościowych, podpisz również kto jest autorem wzorów – możesz oznaczyć profil @laurosahandmade lub użyć hashtagu #laurosahandmade.
Najgorsze sprawy za nami, teraz czas na konkrety

Materiały:
- Włóczka – każdy ze zwierzaków jest wykonany z włóczki poliestrowej, Himalaya Dolphin Baby lub Aksamitka. Do zszywania poszczególnych elementów użyłam natomiast włóczki bawełniano-akrylowej Yarnart Jeans.
- Szydełko – w moim przypadku rozmiar 3,5mm, dostosowane do „puchatej” włóczki
- Wypełnienie – antyalergiczna kulka silikonowa, najmniejszy worek dostępny w lokalnej pasmanterii (ok 250g), ale profilaktycznie lepiej mieć więcej
- Oczy i nos – bezpieczne oczy i noski, rozmiar 10mm. Jeśli nie chcesz używać bezpiecznych oczu i nosów, możesz te elementy wyszyć
- Inne – przyda się igła dziewiarska do zszywania elementów i wyszywania pyszczków, plastikowe znaczniki do zaznaczania początku rzędu oraz nożyczki.
Na każde zwierzątko warto mieć przynajmniej po motku włóczki Aksamitek. Jeśli kupisz Himalaya Dolphin Baby, jest szansa, że wykorzystasz motek do innego zwierzątka. Oczywiście jeśli chcesz wykonać zwierzątka w całości z włóczki bawełnianej lub bawełniano-akrylowej, pamiętaj o dostosowaniu szydełka do włóczki. Ja osobiście włóczkę Yarnart jeans przerabiam szydełkiem w rozmiarze 2,5mm.
Kolory, które będą podane przy poszczególnych zwierzakach są przykładowe (oczywiście będzie napisany konkretny odcień), ale jeśli chcesz zrobić swoje zwierzątka w innych kolorach, to śmiało 🙂
Maskotki wykonywane są metodą amigurumi, czyli w ciągłych okrążeniach, bez zamykania oczkiem ścisłym poszczególnych rzędów.
Poziom wzoru to podstawowy i średniozaawansowany – jeśli trzymałaś już w ręku szydełko i znasz podstawowe oczka, spokojnie sobie poradzisz. W razie problemów z którymś elementem, możesz obejrzeć filmiki pomocniczne od rodzimej projektantki wzorów Lulu and Tete – TUTAJ.
Legenda
We wzorach użyłam skrótów amerykańskich US, ale spokojnie poradzisz sobie z nimi i nawet łatwiej Ci będzie przekonać się do innych wzorów z zagranicznych portali czy choćby odważysz się zakupić książki np z serii Zooamigurumi, które pokazywałam na Instagramie i Facebooku – tak, one są właśnie po angielsku
mr | Magiczne kółko |
ch | Łańcuszek |
sc | Półsłupek |
inc | Zwiększanie – dwa półsłupki w 1 oczko |
dec | Zmniejszanie – dwa półsłupki przerobione razem |
(…)xX | Powtórzenie całej sekwencji X razy |
To by było na tyle wprowadzenia
Jeśli będziesz mieć jakieś pytania, pisz śmiało – postaram się na każde odpowiedzieć.
Do przeczytania w kolejnych wpisach i mam nadzieję że do obejrzenia Twoich dzieł 🙂