Przejdź do treści

Wzór vs rodzaj włóczki – porównanie Yarn Art Jeans i Himalaya Dolphin Baby

Na grupach rękodzielniczych na Facebooku często widzę pytania: czy dany wzór można zrobić inną włóczką? Czy ten czy tamten wzór „uda się” włóczką Yarn Art Jeans/Himalaya Doplhin Baby? Postaram się wyjaśnić, o co w tym chodzi i czy się da. Zapraszam do lektury

Praktycznie każdy ze wzorów amigurumi (na szydełkowe zabawki i lale – więcej o tym TUTAJ) może zostać przerobiony inną włóczką, niż proponowana we wzorze. Jeżeli jest to włóczka z tej samej grupy, jest to proste i nie wymaga żadnych zmian. Jeśli autor wzoru proponuje Gazzal to spokojnie wykonamy nasze dzieło też Yarn Art’em. Z kolei jeśli mamy wzór na Himalaya Doplhin Baby spokojnie wykonamy naszą maskotkę np Aksamitkiem Opus Natura.

Przy zamianie włóczki z pluszowej (Himalaya Dolphin Baby) na tradycyjną (Yarn Art Jeans) i odwrotnie zdarza się jednak, że będą potrzebne drobne zmiany, które ogólnie przybliżę Wam poniżej. Oczywista będzie zmiana rozmiaru szydełka, dostosowana do danej włóczki, którą ostatecznie użyjemy do wykonania maskotki.

Dla ułatwienia w tekście domyślnie włóczką tradycyjną będzie Yarn Art Jeans, a włóczką pluszową Himalaya Dolphin Baby.

Wzór na włóczkę tradycyjną przerabiany włóczką pluszową

  • podczas przerabiania włóczką pluszową nie zaczynamy robótki Magicznym Kółkiem, zamiast tego robimy dwa oczka łańcuszka i półsłupki początkowe wykonujemy wszystkie w drugie oczko od szydełka – tym samym unikniemy sypania się włóczki.
  • Nie zszywamy dużych części zabawki włóczką pluszową, gdyż przy zszywaniu za bardzo się ona strzępi, podobnie jak przy próbie zaciągnięcia Magicznego Kółka. Zamiast tego stosujemy włóczkę tradycyjną lub kordonek w podobnym kolorze. Przy małych częściach można użyć od razu włóczki pluszowej.
  • włóczki tradycyjne i pluszowe mają inną strukturę i inaczej się naprężają, dlatego przy bardziej skomplikowanych wzorach może być konieczne „naprostowanie” wzoru, czyli „przesunięcie” paru oczek tak, aby dane elementy wizualnie wypadały prosto. Kierujemy się zawsze naszym odczuciem wizualnym i jeśli trzeba, dostosowujemy wzór.
  • podczas przerabiania włóczką pluszową niektórymi kolorami (zwłaszcza czarnym i białym) oczka są mniej widoczne, trudniej jest zobaczyć, gdzie należy się wbić, dlatego częściej niż przy włóczce tradycyjnej kontrolujemy ilość oczek w okrążeniu np poprzez znacznik w każdym oczku (czasem tak robię osobiście) i jeżeli jest taka potrzeba, dodajemy lub ujmujemy nadprogramowe oczko, żeby ostateczna ilość w okrążeniu się zgadzała
  • unikamy jak ognia prucia włóczki pluszowej, gdyż niszczy się ona przy tym i w większości przypadków nie uda nam się ponownie nią przerabiać – spruty odcinek trzeba będzie najprawdopodobniej odciąć.

Wzór na włóczkę pluszową przerabiany włóczką tradycyjną

  • podczas przerabiania włóczką tradycyjną okrążenie zaczynamy Magicznym Kółkiem zamiast dwóch oczek łańcuszka
  • na koniec, po wykonaniu danej części, zostawiamy długi koniec włóczki do zszycia
  • włóczki tradycyjne i pluszowe mają inną strukturę i inaczej się naprężają, dlatego przy bardziej skomplikowanych wzorach może być konieczne „naprostowanie” wzoru, czyli „przesunięcie” paru oczek tak, aby dane elementy wizualnie wypadały prosto. Kierujemy się zawsze naszym odczuciem wizualnym i jeśli trzeba, dostosowujemy wzór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *