Przejdź do treści

Wykonanie próbki – czy to jest takie ważne?

Często obok wzoru widzisz prośbę o wykonanie próbki. Dzisiaj przybliżę Ci to zagadnienie

Próbka robótki to kilkanaście oczek i rzędów wykonywanych według wzoru. Na jej podstawie ocenia się kształt skończonej robótki. Jeśli próbka różni się od sugerowanej, Twoja robótka może mieć zły rozmiar lub niewłaściwy kształt.

Cztery czynniki

Liczba oczek i rzędów niezbędnych do wykonania fragmentu robótki szydełkowej o określonych wymiarach zależy od czterech czynników:

 • rodzaju i wagi włóczki,
 • rozmiaru szydełka,
 • rodzaju oczek,
 • osoby szydełkującej.

Na początku zawsze będzie określona włóczka i rozmiar szydełka, jakich należy użyć, a we wzorze znajdziesz opis poszczególnych oczek.

Ty szydełkowiczu jesteś niewiadomą 🙂 Każdy pracuje nieco inaczej i nawet Twoje własne robótki będą się zmieniały w miarę nabierania doświadczenia. Może być tak, że do jakiegoś wzoru wrócisz po latach i będzie kolosalna różnica między pierwszym tworem a kolejnym – z tego samego wzoru!

Wykonanie próbki jest Twoim sposobem na porównanie swojej pracy z pracą projektanta/twórcą wzoru.

Zmiana szydełka

Jeśli Twoja próbka różni się rozmiarem od podanej we wzorze, problem ten może rozwiązać zmiana szydełka.

 1. Jeśli masz za mało oczek i rzędów, Twoja praca jest zbyt luźna, a więc spróbuj użyć mniejszego szydełka.
 2. Jeśli masz za dużo oczek i rzędów, Twoja praca jest bardzo ciasna – większe szydełko może być rozwiązaniem.

Bo zmianie szydełka wykonaj kolejną próbkę, aby sprawdzić wymiary.

Zmiana włóczki

We wzorach szydełkowych zawsze podana będzie waga i typ włóczki albo jej marka. Możesz użyć innej włóczki, ale powinnaś postarać się dobrać jak najstaranniej wagę włóczki. Jeżeli używasz innej włóczki, wykonanie próbki jest jeszcze ważniejsze. Z cieńszej włóczki niż podana otrzymasz więcej oczek i rzędów, a grubsza da Ci ich mniej.

Czy próbka ma rzeczywiście takie znaczenie?

Najważniejszą funkcją próbki jest ocenienie rozmiaru wykonywanych przez Ciebie oczek, zanim rozpoczniesz pracę nad projektem.

Nie musisz wykonywać kwadratu doskonałego, ale pamiętaj, żeby zrobić próbkę wystarczającą, aby ocenić jak długie i szerokie są Twoje oczka i rzędy. We wzorach podane są zwykle w przeliczeniu na kwadrat o boku 10 cm, tak więc powinny one mieć przynajmniej taki rozmiar, ale najlepiej, by były większe.

Wszyscy szydełkują inaczej, więc nie ma gwarancji, że Twoje oczka będą tej samej wielkości, co opisane przez projektanta wzoru.

Zanim zmierzysz swoją próbkę, wygładź robótkę i rozłóż ją na płaskiej powierzchni. Użyj linijki, aby odmierzyć odpowiedni odcinek, i dużych szpilek, aby go zaznaczyć. Masz teraz wyraźnie znaczony obszar, na którym powinnaś policzyć oczka i rzędy. Zamiast linijki i szpilek możesz użyć specjalnej miarki próbek, do kupienia w pasmanteriach lub przez internet.

Co potem zrobić z próbkami?

Nie wyrzucaj ich! Mogą być przydatne na wiele sposobów. Próbka to nieocenione źródło informacji o stworzonej przez Ciebie pracy. Kup albo zrób małe etykiety i opisz każdy kwadrat jak największa ilością informacji Wśród nich powinny się znaleźć:

 • nazwa producenta włóczki,
 • nazwa włóczki,
 • rozmiar szydełka,
 • opis wzoru/ściegu
 • dodatkowo: informacja, jak dbać o gotowy wyrób (temperatura prania itp)

Oprócz takich informacji, możesz z takich próbek stworzyć bibliotekę kwadratów, które będą Ci przypominać konkretne wzory/ściegi, sposób układania się włóczki albo efekt zastosowania szydełka w danych rozmiarze.

Możesz też wykorzystać kwadraty w inny sposób. Najprostszym projektem będzie patchworkowy koc lub każdy kwadrat jako dekoracyjna ściereczka do przenoszenia gorących garnków.

Podsumowanie

Już wiesz, co to jest próbka robótki i po co się ją wykonuje. Wiesz też, co wpływa na rozmiar próbki i jak oraz czym ją zmierzyć.

Użycie mniejszego lub większego rozmiaru szydełka może znacząco wpłynąć na zmianę liczby oczek i rzędów w Twojej robótce.

Jeśli nie uda Ci się dopasować próbki do podanej we wzorze, ważniejsze jest dopasowanie liczby oczek niż rzędów. Liczbę rzędów możesz zawsze dostosować, wykonując ich mniej lub więcej.

2 komentarze do “Wykonanie próbki – czy to jest takie ważne?”

 1. Pingback: Laurosa Handmade - Instrukcje wzorów szydełkowych - czarna magia?

 2. Pingback: Laurosa Handmade - Podstawowe sploty szydełkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *