Przejdź do treści

Ramka metryczka na rocznicę ślubu DIY

W życiu każda data jest wyjątkowa. Ale są takie, które warto świętować huczniej niż inne. Taką uroczystością jest rocznica ślubu. Pokażę Wam, jak w prosty sposób przygotować przepiękną ramkę metryczkę i z wykonaniem zmieścić się w 50 zł. To co? Zaczynamy? 🙂

Mój efekt końcowy 🙂

Materiały

Do wykonania tego prezentu potrzebujemy:

  • ramki – ilość zdjęć zależy od Ciebie, ja wybrałam taką na 6 fotografii. Zakupiłam w sklepie Pepco w cenie 19,99 zł
  • zdjęć – u mnie są akurat wszystkie grafiki w ramce w formie zdjęć wywołanych u fotografa, ale jeśli masz w domu drukarkę, która również wykona super jakościowo wydruk, to już oszczędzasz na tym punkcie. Ja za swoje zdjęcia wydałam ok 15 zł, ponieważ kilka zdjęć mam wywołanych w większych ilościach, a zaraz dowiecie się dlaczego.
  • kartki z kalendarza – u mnie to oczywiście zdjęcia, bo potrzebowałam konkretnych dat, a nigdzie nie mogłam ich dostać w jednakowym formacie, żeby cały prezent był spójny.
  • dodatkowo trochę wolnego czasu i drobnych umiejętności w obsłudze programu graficznego, np GIMP

Jak widzicie, ja zamknęłam się w kwocie ok 40 zł, a czasowo w 3 dni – od momentu zakupu ramki, poprzez przygotowanie odpowiednich grafik, aż do wywołania ich w fotografa. Ale swoją pracę zaczęłam w weekend, więc niedziela niehandlowa uniemożliwiła mi wywołanie zdjęć, stąd jeden dzień opóźnienia.

Wybór programu graficznego

Kiedy już macie odpowiednią ramkę, zobaczcie jaki format zdjęć Wam potrzebny. U mnie to jest standardowy 10×15 w poziomie lub pionie, ale z racji takiej a nie innej budowy ramki, musiałam w projektowaniu grafik uwzględnić po pół centymetra marginesu zapasu, ponieważ po włożeniu zdjęć, niektóre fragmenty były brzydko ucięte.

Ja swoje zdjęcia przygotowałam w GIMPie, ponieważ to nie pierwszy tego typu projekt i robi mi się już tam szybciej (zanim ogarnęłam z czym się to je, to swój pierwszy tego typu projekt wykonywałam aż tydzień). Więc jeśli nie lubisz się z tym programem graficznym, zawsze możesz użyć innego.

Nie podam Ci tutaj gotowych kroków, które trzeba wykonać w danym programie graficznym, ponieważ to jest Twoja wizja i inwencja twórcza. Ty lepiej znasz osoby obdarowywane, wiesz np za jakimi kolorami nie przepadają, a które wprost uwielbiają.

Ważne! Obojętnie jaki program wybierzesz, spróbuj od razu ustalić wymiar projektu na taki, który potrzebujesz do ramki – jeśli masz mieć zdjęcia 10×15 ustal takie wymiary w programie. Będziesz miał pewność, że nic się nie popsuje przy wywołaniu zdjęć – pamiętaj o ewentualnym marginesie.

Koncepcja projektu

Zastanów się, co chcesz pokazać w ramkach. Każde pole to wyjątkowa przestrzeń i możesz tam włożyć wszystko – od kartki z kalendarza, poprzez kartkę z tekstem, zdjęcie czy zostawić miejsce na „pieniężny” upominek.

Co rozumiem przez „pieniężny” upominek? Pod zdjęciem pary, mam odpowiednią grafikę z tekstem „Na marzenia, by doczekały się spełnienia”. Pomiędzy linijkami tekstu będzie nacięcie i włożona odpowiednia ilość pieniędzy. To są właśnie te zdjęcia, którym mam przygotowanych u fotografa więcej, ponieważ za pierwszym razem może się nie udać nacięcie i będzie brzydko wyglądało.

Ważne jest, żeby całość projektu byłą spójna i estetyczna. Najlepiej używać stonowane tła, na których lepiej wygląda ciemna czcionka. Pamiętaj też, żeby wybrać czcionkę z polskimi znakami i stosować ją na każdej grafice.

Najdłużej trwa przygotowanie grafik – to jest ważne, żeby się nie śpieszyć. Tym bardziej, jeśli uwzględnisz w swojej ramce metryczce, że chcesz dodać zdjęcie osób obdarowywanych – postaraj się wybrać do obróbki taką fotografię, na której osoby wyglądają fajnie. Nie bierz takich, na których ktoś ma dziwny grymas na twarzy bądź zamknięte/czerwone oczy. To nie będzie profesjonalne. Jeśli już po selekcji kilku GB zdjęć wybierzesz to jedno wyjątkowe, spróbuj „wyciąć” parę z otoczenia i „wkleić” ich na odpowiednie tło – zalecam Ci stosowanie jednego i tego samego na wszystkich grafikach.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis choć trochę Wam pomoże w przygotowaniu ramki metryczki na prezent na rocznicę ślubu. Finansowo prezent jest tani i być może spokojnie zmieścisz się w 50 zł. Najdłużej posiedzisz nad grafiką – uwierz mi, warto poświęcić ten czas, ponieważ staranną ramką metryczką obdarowani chętnie się będą chwalić i postawią ją na honorowej półce bądź powieszą na ścianie.

Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało.

Jeśli chcesz podpytać o przerabianie zdjęć, również napisz – nie jest wykwalifikowany grafik ani fotograf, ale być może pomogę Ci przy zdjęciu Twojej pary 🙂

POWODZENIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *