Przejdź do treści

Niezbędnik szydełkowicza – rodzaje włóczek

W zeszłym tygodniu poznaliście podstawowe narzędzia pracy szydełkowicza (w tym te, z których ja korzystam na co dzień). Dzisiaj informacje ogólne o włóczkach.

Jako materiał do szydełkowania możecie wykorzystać praktycznie wszystko – od skrawków tkaniny (np. stare koszulki pocięte na paski), przez drut i sznurek (nawet żyłka wędkarska się sprawdzi), po włóczki wszelkiego rodzaju, nici bądź mulinę do haftu i wstążki.

Oczywiście łatwiej pracować z włóczkami, które są przeznaczone do szydełkowania lub robienia na drutach, ale efekt, jaki można uzyskać, korzystając z tych niekonwencjonalnych materiałów, jest wart dodatkowego nakładu pracy i czasu na eksperymenty.

Rodzaje włóczek (oczywiście nie wszystkie)

Włóczki przeznaczone do szydełkowania są zazwyczaj gładsze i mocniejsze, dlatego idealnie nadają się do nauki.

  • Bawełna merceryzowana – jest zazwyczaj mocniejsza od zwykłej włóczki bawełnianej. Dodatkowa różnica to piękny połysk. Przykładem takie włóczki jest Drops Muskat.
  • Wełny i mieszanki z dodatkiem wełny – są przyjemne w dotyku, idealnie sprawdzą się na „zimowe” robótki (szaliki, czapki, swetry). Dodatkowo, dzięki sporej elastyczności, łatwiej jest przerabiać je szydełkiem. Przykładem takiej włóczki jest Drops Merino.
  • Włóczki z naturalnego lnu – są szorstkie i trwałe, ale nieco sztywne, co na początku jest utrudnieniem i trzeba ten rodzaj „wyczuć”. Lepszym rozwiązaniem jest używanie mieszanki lnu z innymi włóczkami. Przykładem takie włóczki jest Drops Bomull (bawełna+len).
  • Włóczki akrylowe i nylonowe – grube, tanie, ale niestety się mechacą. Dla osoby uczącej się taka włóczka będzie fajnym rozwiązaniem, ponieważ jest grubsza i lepiej widać oczka. Przykładem takie włóczki jest Himalaya Everyday.
  • Włóczki o luźnym skręcie – 3 lub 4 nitkowe motki, włóczka ma tendencję do rozdzielania się podczas szydełkowania, co utrudnia chwytanie i przeciąganie nić, wymagane skupienie. Przykładem takie włóczki są motki Kokonki (idealne na chusty).
  • Włóczki puchate, przeważnie poliester – idealne na zabawki, chociaż przy pracy z tym rodzajem również wymagane jest skupienie, ponieważ te włóczki nie lubią prucia. Dodatkowo włóczki puchate, z włosiem lub o nierównej strukturze powodują zniekształcenie splotów. Przykładem takiej włóczki jest Himalaya Dolphin Baby.
  • Jedwab – ma przepiękny połysk, jest bardzo przyjemny w noszeniu, idealny na każdą porę roku – w chłodnie dni grzeje, a w upał chłodzi. Jest jednak bardzo drogi a kupić przeważnie można włóczki z domieszką mohera. Przykładem takiej włóczki jest Kid Silk.

Jednak najpopularniejszym rodzajem włóczek jest zestaw to skład bawełna +akryl. Tutaj idealnym przykładem są włóczki YarnArt.

YarnArt Yeans

Idealne na zabawki

Włóczka YarnArt Jeans to najpopularniejsza propozycja tureckiego producenta. Jej skład to mieszanka bawełny z akrylem, dzięki temu ma bardzo przystępną cenę za jeden motek. Występuje w wielu kolorach, które pomogą wykonać najbardziej wymagające projekty. Długość w motku to 160 metrów na 50 gram. Skręt nadaje włóczce miękkości, a jednocześnie sztywności, dzięki której robótka wykonana z tej włóczki szybko rośnie w oczach.

YarnArt Yeans Crazy

Kiedy chcesz zaszaleć

Kolejna propozycja z Turcji. Ten sam skład jak przy YarnArt Yeans, ale tutaj w wersji różnokolorowej. Idealne motki ombre, również 160 metrów w 50 gramach, sprawdzą się w kolorowych zabawkach – nigdy nie wiesz, jaki wyjdzie kolor. Chusty w tej włóczki również ciekawie wyglądają.

YarnArt Flowers

YarnArt Flowers i YarnArt Flowers Moonlight to włóczki, które zaskakują nas wielkością motka, ilością metrów, kolorami i składem. Włókna, które są jej składnikami to bawełna i poliakryl. Motki o wadze 250 gramów mają aż 1000m. Cienka i gładka w robótce tworzy kolorystyczne ombre, na które możemy wywrzeć duży wpływ – wszystko zależy od której strony zaczniemy robótkę.

Te kilometrowe motki są idealne na chusty i sukienki.

Podsumowanie

Już wiesz, że są różne rodzaje włóczek i do czego można ich użyć, a przynajmniej tych, które opisałam – bo oczywiście na polskim rynku znajdą się inne składy, czy innych producentów.

Na własne oczy zobaczyłeś te, których ja przeważnie używam do pracy. U mnie dwa pudełka zajmują właśnie wyroby tego tureckiego producenta.

W zeszłym tygodniu pokazałam narzędzia pracy, dzisiaj włóczki. Także już wiesz, co musisz kupić w pasmanterii, żeby zacząć 🙂

UDANYCH ZAKUPÓW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *