Przejdź do treści

Korzyści z szydełkowania

Szydełkowanie kojarzy Ci się pewnie z zajęciem dla babci? Uważasz, że jesteś za młoda, że to nie dla Ciebie? Ja pokażę Ci szydełkowanie z innej strony.

Zastanów się przez chwilę. Czy:

  • bywasz zestresowana?
  • masz problemy z ciśnieniem, a może i z pamięcią?
  • brakuje Ci poczucie spełnienia?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to ten wpis jest dla Ciebie. Postaram się przekonać Cię, że szydełkowanie ma dużo korzyści i jest idealnym hobby dla Ciebie.

Szydełkowanie – kwestie zdrowotne

1. Serce

Szydełkowanie w przeważającej części to powtarzalność. Zarówno wzory maskotek, jak i chust to powtarzające się części tych samych splotów. Skupienie się na tym pozwala uspokoić oddech, zwolnić tempo i obniżyć ciśnienie krwi. Unormowanie pracy serca wpływa też na obniżenie poziomu hormonu stresu, zastępując go hormonami szczęścia.

2. Sprawność manualna

Szydełkowanie jest jedną z form rękodzieła, które idealnie ćwiczy palce i dłonie. Pracując szydełkiem, wykonujesz precyzyjne ruchy, a to poprawia zdolność i sprawność manualną. Ciekawostką jest również to, że lekarze zalecają m.in. szydełkowanie jako formę rehabilitacji np przy reumatyzmie – przy ciągłym treningu mniej sztywnieją stawy.

3. Pamięć i koncentracja

Szydełkowanie wymaga koncentracji. Chcąc stworzyć coś wyjątkowego, potrzeba skupienia. Nauka i późniejsze powtarzanie splotów i wzorów chroni przed utratą pamięci. Jest to idealna inwestycja w przyszłość naszego mózgu.

4. Kreatywność

Znasz powiedzenie „Apetyt rośnie w miarę jedzenia”? Na początku każdy zaczynał od łańcuszka czy półsłupków. Ale właśnie z tych najprostszych splotów można zrobić coś kreatywnego. Spod szydełka może wyjść dosłownie wszystko! Dziecko nie ma ukochanego misia? Żaden problem, mamusia zaraz wyczaruje. Szykujesz się na wyjście na miasto i brak Ci idealnej torebki? W najbliższym czasie stwórz idealną na takie wyjścia. Jedynym ograniczeniem może być ilość włóczki bądź brak wolnego czasu.

5. Logiczne myślenie

Tworząc, opierasz się na wzorze czy schemacie. Jednocześnie ćwiczysz logiczne myślenie i matematykę. Nie ma szans, żebyś przy większym projekcie nie liczyła okrążeń, ilości półsłupków czy ich powtórzeń.

6. Ból?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś mieć złamaną rękę lub nogę? A może należysz do połowy ludzkości, która odczuwa ból raz w miesiącu plus krwawienie? Jeśli ta, to wiesz, że ciężko się na nim „nie skupiać”. Rozwiązaniem tego jest przesłanie myśli na inną czynność. Pomocne okazuje się szydełko – skupiasz się na tym, co tworzysz, dzięki czemu zapominasz o bólu.

Szydełkowanie – kwestie personalne

7. Samoocena

Każdy z nas pewnie słyszał o szydełkowaniu, ale nie każdy umie stworzyć coś z szydełka i motka włóczki. To umieją tylko „magicy” – machają kawałkiem patyka z haczykiem, coś mruczą pod nosem, czytają zaklęcia z kartki, a na końcu większość nie wie, jak to jest zrobione 🙂 Jeśli zaliczasz się do grona tych „magików”, to wiedz, że jesteś wyjątkowa i w pozytywny sposób się wyróżniasz. Oby tak dalej 🙂

8. Poczucie spełnienia

W życiu przychodzi taki moment, że wyznaczamy sobie cele – czy to w karierze, czy w życiu osobistym. Znasz to uczucie, kiedy udaje się osiągnąć zamierzony cel? Entuzjazm i wszech ogarniające szczęście? Tak samo jest z szydełkowaniem. Poczucie spełnienia już przy pierwszej skończonej robótce, a potem rozwijasz się dalej z każdą kolejną pracą.

9. Socjalizacja

Szydełkowanie wzmacnia więzi międzyludzkie. Zarówno rozmowa z najbliższymi, jak i ta online pomaga zgłębić temat i czerpać doświadczenie od innych osób. Grupy tematyczne na portalach typu Facebook, których liczba członków sięga setki czy nawet tysiące jest idealnym przykładem. Ciągnie swój do swego 🙂

10. Gotowy produkt

Kiedy połączymy te wszystkie poprzednie aspekty i dodamy wiele godzin pracy, efektem końcowym będzie gotowe dzieło. Zawsze coś nam zostanie – będziemy autorem niepowtarzalnego, zrobionego z sercem produktu. Nie ważne, czy to maskotka czy torba. Każda z tych rzeczy będzie unikalna i jedyna w swoim rodzaju.

Podsumowanie

Szydełkowanie to nie tylko fajne hobby. To również inwestycja w nasze zdrowie, poprawa samooceny i więzi międzyludzkich. Jeśli chcesz się wyróżnić i przełamać stereotyp „babci z szydełkiem”, a dodatkowo oderwać się od codziennych problemów, to już wiesz, co robić.

Szydełkujący magicy czekają na kolejnych adeptów tej magii 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *