Przejdź do treści

Instrukcje wzorów szydełkowych – czarna magia?

Szydełkowanie jest świetną rozrywką, ale czasem będziesz potrzebować niewielkiej pomocy. Tym bardziej, jak w instrukcji wzoru widzisz wiele skrótów i innych oznaczeń.

Wzory szydełkowe mogą być spisane lub rozrysowane w diagramie. Czasem diagramy całkowicie zastępują instrukcję, czasem podane są oprócz niej. Diagramy znajdziesz przeważnie we wzorach na chusty, pozostałe robótki są instrukcjami pisanymi.

Oto kilka wskazówek, jak je czytać.

Skróty

Nazwy splotów i instrukcje podane są w skrótach, bo inaczej wzory byłyby za długie i trudno byłoby je czytać. Lista skrótów podana jest przed każdym wzorem. Upewnij się, że rozumiesz oznaczenia, zanim zaczniesz pracę.

Próbka

Zanim zaczniesz robótkę, musisz wykonać próbkę. Próbka to kwadrat wykonany odpowiednią włóczką i szydełkiem. Liczba oczek i rzędów potrzebna do osiągnięcia konkretnych wymiarów podana jest na początku wzoru, przeważnie pod opisem skrótów. Wykonanie próbki jest konieczne nie tylko dla sprawdzenia rozmiaru, ale i dla oswojenia się z wzorem. Więcej o próbkach możesz przeczytać w TYM wpisie.

Czytanie wzoru

Wykonaj instrukcję związaną z łańcuszkiem podstawowym i dwukrotnie sprawdź, że masz właściwą ilość oczek. Często we wzorze opisane będą rząd po rzędzie lub okrążenie po okrążeniu. Starannie wykonuj wszystkie instrukcje wzoru. Szczególną uwagę zwracaj na łańcuszek zwrotny – dodatkowe oczko po zakończeniu rzędu, które pozwoli uzyskać ładny brzeg. Jeśli pracujesz w okrążeniach, zaznacz sobie ostatnie oczko okrążenia.

Nawiasy

W nawiasach kwadratowych określa się różne rozmiary ubrań lub ilość oczek, która ma być po zakończeniu danego rzędu czy okrążenia.

W nawiasach okrągłych znajdziemy informację, jak wykonać dane oczko, do oznaczeń powtórzeń (np. to co w nawiasie powtórz 3 razy) albo aby wyjaśnić polecenie (np. 3oł (liczone jako pierwszy sł)).

Gwiazdki

Używa się ich przeważnie do skracania wzorów. Umieszczone są na początku zestawu instrukcji, które mają być powtórzone.

Pojedyncza gwiazdka oznacza początek powtórzenia.

Podwójna gwiazdka często oznacza powtórzenie całego ciągu instrukcji.

Oczywiście gwiazdka może też oznaczać jakąś ważną informację od projektanta wzoru dla osoby szydełkującej – taka przydatna rada.

Przydatne rady

Powinnaś zawsze wykonać poniższe instrukcje, jeśli nie zaznaczono inaczej:

  • przerabiaj każde oczko z poprzedniego rzędu
  • wkłuwaj się pod obie pętelki oczka, chyba że wkłuwasz się pod łańcuszek albo w pętelkę
  • licz łańcuszek zwrotny jako oczko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *