Pewnie nie raz spotkałaś się z określeniem amigurumi, ale nie wiesz, co to egzotyczne słowo znaczy? Dzisiaj właśnie o tym.
Amigurumi to określenie małych, wypchanych zwierzątek, zrobionych na szydełku lub drutach. Słowo to pochodzi z języka japońskiego: ami oznacza szydełkowanie lub robienie na drutach, a nuigurumi – wypchaną lalkę.
Szaleństwo na te maskotki przetoczyło się przez Japonię, a w ostatnich kilku latach stały się bardzo popularne także na Zachodzie. Łatwo to zrozumieć – są małe, a więc robi się je szybko, a jednocześnie są doskonałym sposobem na wyrażenie swojej kreatywności.
Najpopularniejsze amigurumi to małe zwierzątka, ale znajdziesz również wzory na owoce lub warzywa (przeważnie z oczkami i buziami), lalek i robotów.
Większość amigurumi wykonuje się półsłupkami (co to półsłupek dowiesz się z wpisu o podstawowych splotach TUTAJ), używając szydełka mniejszego, niż zalecane przez producenta włóczki, aby uzyskać ścisłą dzianinę, przez którą nie mogłoby się wydostawać to, czym są wypchane.
Zwykle amigurumi robione są w okrążeniach spiralnych – nie łączy się ich po każdym okrążeniu oczkiem ścisłym.
Poszczególne elementy zabawek – tułów, głowa, ręce, nogi itp – wykonywane są oddzielnie a potem zszywane razem i mocno wypychane poliestrowym lub bawełnianym wypełnieniem do zabawek, jak również hipoalergiczną kulką silikonową. Prostsze zabawki są robione w jednym kawałku lub poszczególne części wrabiane w zabawkę w trakcie szydełkowania. Dodatkowe elementy, takie jak oczy czy usta, są haftowane, a do wykonania uszu i niektórych innych drobiazgów wykorzystuje się filc.
Ponieważ amigurumi składają się z elementów cylindrycznych i kul, dość łatwo zaprojektować własną zabawkę. Pamiętaj, aby podkreślić niektóre jej elementy, jeśli chcesz uzyskać klasyczny efekt amigurumi: zwykle są nimi duża kulista głowa, cylindryczny tułów, nogi i ręce, oraz uszy i ogon, które są konieczne. Amigurumi możesz użyć jako zawieszki do telefonu, breloczka do kluczy albo dekoracji do torebki. Zabawki te są uwielbiane też przez dzieci i są doskonałymi prezentami – kilka takich zabawek znajdziesz u mnie w sklepie w dziale maskotek kolekcjonerskich TUTAJ
Pingback: Laurosa Handmade - Wzór vs rodzaj włóczki - porownanie włóczek